Train-Sim Romania Forum Index
Train-Sim.RORegister FAQMemberlistUsergroupsLog in
Reply to topic Page 1 of 10
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Cine vrea sa se faca mecanic de locomotiva?
Author Message

Reply with quote
Post Post1: Cine vrea sa se faca mecanic de locomotiva? 
Sper ca nu supar pe nimeni cu subiectul asta,as dori sa stiu si eu cati din comunitatea noastra vor sa se faca mecanici. Very Happy

Inspector>> Nu ne suparam, dar nu mai posta de doua ori pe aceeasi tema in doua topicuri diferite. Wink

View user's profile Send private message

Reply with quote
Post Post2:  
Pai ... daca tot ai deschis subiectul, eu as dori sa termin cursurile si sa ajung mecanic cu licenta Smile, momentan sunt Ajutor Mecanic pe Iasi Smile

Reply with quote
Post Post3:  
Ai dat examen acum pe 3 septembrie ? Cand sa dat, cacai s0ar putea sa ne cunoastem.... si eu  dat si am luat! Laughing

Reply with quote
Post Post4:  
@ndrey wrote:
Ai dat examen acum pe 3 septembrie ? Cand sa dat, cacai s0ar putea sa ne cunoastem.... si eu  dat si am luat! Laughing

Salut
 Andrei,spuneai ca lucrezi in MAI ?!

View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger

Reply with quote
Post Post5:  
Da si inca mai lucrez  , inca o saptamana poate doua cel mult.. Wink  Very Happy

Reply with quote
Post Post6:  
@ndrey wrote:

Da l-am dat si l-am luat si eu   Wink  Wink
Pai dak faci la iasi .. o sa ne cunoastem Smile

Reply with quote
Post Post7:  
mie mi-ar place foarte mult...dar nu pe locomotive ci pe metrou.. chiar daca ma abat putin de la subiect va pot spune ca metrourile eu le vad ca pe un material rulant mai misterios...cu cv in plus fata de trenurile de zi cu zi... Very Happy

Reply with quote
Post Post8:  
Ce studii(facultate, ... cursuri) iti trebuie, pentru a te face mecanic de locomotiva?
 Wink

Reply with quote
Post Post9:  
SYLver wrote:
Ce studii(facultate, ... cursuri) iti trebuie, pentru a te face mecanic de locomotiva?
 Wink

Diploma de bacalaureat si trebuie sa urmezi cursurile de mecanici de locomotiva si automotor care se organizeaza la CENAFER (1 an).Exista,in fiecare resedinta de regionala CFR cate un centru teritorial CENAFER unde te poti inscrie cand apar cursuri,in funtie de nevoile de personal.
-Se intra cu examen la Matematica si Fizica,cu examinare medicala si psihologica
-Pentru examenul de matematica si Fizica,intra pe http://www.cenafer.ro/romana/avizier.htm  si descarca "Tematica pentru examenul de admitere la cursurile de calificare in meseriile:
- impiegat de miscare;
- mecanic de locomotiva "

Mai existra si solutia sa intrii la facultatiile care au catedre de transport feroviar dar daca nu excelezi la invatatura mai bine intrii intai in sistem indiferent pe ce functie si de acolo te poti duce  la facultate avand apoi mari posibilitati de promovare,chiar daca nu ai fost unul dintre cei mai buni  studenti.
Am inteles ca esti  de pe raza regionalei CFR Timisoara..se pare ca prin iarna se fac ceva cursuri pt CFR Marfa..nu de mult a fost deschisa scoala de mecanici pt CFR Calatori si de IDM.

Reply with quote
Post Post10:  
Motreanu Sorin wrote:
SYLver wrote:
 Wink

Diploma de bacalaureat si trebuie sa urmezi cursurile de mecanici de locomotiva si automotor care se organizeaza la CENAFER (1 an).Exista,in fiecare resedinta de regionala CFR cate un centru teritorial CENAFER unde te poti inscrie cand apar cursuri,in funtie de nevoile de personal.
-Se intra cu examen la Matematica si Fizica,cu examinare medicala si psihologica
-Pentru examenul de matematica si Fizica,intra pe http://www.cenafer.ro/romana/avizier.htm  si descarca "Tematica pentru examenul de admitere la cursurile de calificare in meseriile:
- impiegat de miscare;
- mecanic de locomotiva "

Mai existra si solutia sa intrii la facultatiile care au catedre de transport feroviar dar daca nu excelezi la invatatura mai bine intrii intai in sistem indiferent pe ce functie si de acolo te poti duce  la facultate avand apoi mari posibilitati de promovare,chiar daca nu ai fost unul dintre cei mai buni  studenti.
Am inteles ca esti  de pe raza regionalei CFR Timisoara..se pare ca prin iarna se fac ceva cursuri pt CFR Marfa..nu de mult a fost deschisa scoala de mecanici pt CFR Calatori si de IDM.

Mersi Foarte Mult!  Very Happy

Reply with quote
Post Post11:  
Sa nu fiu inteles gresit..nu a fost deschisa "scoala" de mecanici si IDM ci cursurile  Laughing .Orice se face,fie de mecanici,fie de impiegati,RTV sau alte functii pentru operatorii privati sau CFR,tot Cenaferul le organizeaza.
Cauta telefoanele de la centrul teritorial TM penru informatii suplimentare

Reply with quote
Post Post12:  
Deci mecanicii nu sunt ''universali'' (cel putin la inceput)? Adica sunt specializati marfa - calatori?
In ce conditii se poate schimba aceasta categorisire (daca e posibila)?

Reply with quote
Post Post13:  
jaga jaga wrote:
Deci mecanicii nu sunt ''universali'' (cel putin la inceput)? Adica sunt specializati marfa - calatori?
In ce conditii se poate schimba aceasta categorisire (daca e posibila)?

Deci nu sunt specializati,dar depinde ce operator feroviar are nevoie de personal.Dupa cum am spus,cursurile se organizeaza in functie de nevoia de personal al unei societati sau alteia.

Reply with quote
Post Post14:  
Multumesc foarte mult, Sorin!
Sa inteleg ca e posibila schimbarea locului de munca, pe criteriul pe care-l discutam, fara nici un curs/examen suplimentar?
Imi imaginez scenariul: mecanic de locomotiva la un operator care transporta marfa. Lucreaza cativa ani si apare ocazia sa se transfere la CFR Calatori. O poate face cu pregatirea pe care o are? Desigur si reciproca mi se pare posibila.

Reply with quote
Post Post15:  
Deja va ganditi prea departe,sarind niste etape esentiale.Nu sunt mecanic si nu stiu ce posibilitati de transfer exista sau vor exista.Important este sa intrii la cursuri si sa le termini.Etapele urmatoare decurg de aici,detaliile se afla prezentandu-va la Cenafr pt informatii.Nu uitati,mai exista si alte meserii frumoase in calea ferata  Wink

Reply to topic Page 1 of 10
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Spreadfirefox Affiliate Button